Úvod    O projektu    Novinky

22.10.2011 | Hypotéky jsou stále výhodnější

V září letošního roku došlo k rekordnímu poklesu úrokové sazby u hypotečních úvěrů. V průměru se jednalo o pokles 0,2 procenta, konkrétně z hodnoty 4,09 na nynější hodnotu 3,89 procent. Takto nízké úrokové sazby jsme u nás naposledy zaznamenali v roce 2005. Výrazného poklesu dosáhly hodnoty především u hypoték s pětiletou fixací, které se aktuálně jeví jako nejvýhodnější, což se projevilo také na zvýšeném zájmu o ně – ze všech sjednaných hypoték v měsíci září jich bylo zhruba 48 procent právě s pětiletou fixační dobou.

Jedním z důvodů, proč došlo ke snížení sazeb je chystané zvýšení DPH. Banky tak vyšly vstříc nejen developerům, ale především klientům, kteří nyní mohou pořídit nové byty v rámci výhodných hypoték ještě před jejich možným zdražením kvůli vyšší dani.

Kdo si vzal před dvěma lety hypotéku 1,5 milionu korun na 20 let, by měl při uzavření smlouvy nyní nižší splátku o 1 200 korun měsíčně. To je jistě také důvodem, proč zájem o hypotéky stoupl asi o třicet procent.

Řada analytiků kvůli nepříznivé makroekonomické situaci nepředpokládá, že by se úrokové sazby nadále výrazně snižovaly. Naopak lze v průběhu příštího roku očekávat jejich růst. Zatím to však nevypadá, že by se dostaly až na úroveň z roku 2008, kdy se průměrná úroková sazba vyšplhala na rekodních 5,7 procenta. "Domnívám se, že během roku se úrokové sazby tak vysoko nedostanou," potvrzuje analytička serveru Hypoindex.cz Monika Hrušová.

Zdroj: Fincentrum Hypoindex